Sıfır ile kavgam

8 Eylül 2017 Cuma

Matematiği hep sevmiş ve rakamlarla olan ahengine her zaman hayran kalmışımdır. Son zamanlarda sıfır (0) ile ilgili gördüğüm yazılar ve soundcloud'da dinlediğim bir ses kaydıyla bunun daha da gözüme gözüme sokulduğunu hissettim. Öncelikle size şu videoyu izletmek istiyorum:


7 numara eski bir Trt dizisi. Hala açıp açıp izlediğim oluyor. Ana karakterlerden olan Haydar aşkını ifade etmek için sıfırı kullanmasıyla sıfır kavramımda yeni ışıklar çaktı. "sıfır bir değer değildir. bir sayı bile degildir. ancak başka bir sayının yanına gelince değer yaratır, tıpkı sevda gibi. sevdanın da tek başına değeri yok. ille de biri olmalı. sıfır ne kadar çoksa sayı o kadar çoğalır. sevda ne kadar çoksa insan o kadar çoğalır, büyür." Sıfırın değerine ve onu sevda ile bağlamasına ayrı bir gıpta ederek bakmama neden oldu. Karakter zaten köyden geldiği için kötü bir muamele ile karşılaşır. Fakat kendisi oldukça zekidir. Bunu dizinin ilerleyen bölümlerinde aynı evi paylaşan insanlar da fark edecek ve önyargıyla yaklaştıkları için pişman olacaklardır. 

Sıfır ile ilgili diğer bir yazı da Populer Science dergisinde okudum. Yrd. Doç. Dr. Burak Karabey'in yazmış olduğu "0"nun Hikayesi isimli yazı sıfırın temeline inmiş ve hem insanların çelişkilerinden hem de tarihsel sürecine kısa da olsa açıklık getirmiş. Keşke daha fazla bu konu hakkında yazsaymış diye düşündürdü. Yazının girişini şöyle paylaşacağım devamını merak edenler eylül 2017 sayısını alarak ulaşabilirler.
"Yokluk aslında zor bir problemdir. Çocuklarımıza yokluğu matematiksel anlamda (hatta bazen bir şeyleri ısrarla istediklerinde) anlatmakta çok zorlanırız. (...)"


2 yorum :

  1. harika paylaşım... teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. o ın tarihi ile ilgili iyi bir kitap var yaa :)

    YanıtlaSil

Made With Love By The Dutch Lady Designs