Okuma Maratonu #1 || 1 - 19 Eylül 2016 | SONA ERDİ!

25 Eylül 2016 Pazar

Okulların açılmasına 20 günlük bir zaman kala biliyorsunuz ki bir okuma maratonu düzenlemiştim. Tarihler 1 - 19 Eylül arasında idi. Öncelikle katılan herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Çünkü açıkcası bu kadar katılımcı olacağını sanmıyordum. Hatta çok olumlu dönüşler bile aldım. Bazıları geç kaldıklarından etkinliğe katılamadılar bazıları ellerindeki kitaplardan sonra başka bir etkinlik olduğu vakit katılacaklarına dair söz verdiler. (Umarım başka bir okuma maratonu olur *.*) Bunların hepsi hem bana moral oldu hemde gerçekten de yaptığım bu etkinlikte yalnız olmadığımı hissettim. Cidden çok çok teşekkürler! (Sanırsın altın küre kazanmış da konuşma yapıyor :P ) Bu yazının geç gelmesinin sebebi de malum okullar açıldı ve her gün eve 6'da gelmemden mütevellid de kolumu dahi kaldıramayacak bir vaziyette olmamdı... Ne yazık ki artık derslerim hep sabah ve eve dönüşlerim de bir o kadar geç. Anlayacağınız bu dönem tam bir facia! 


Okuma Maratonu'nu aslında dediğim gibi kendim için düzenlediğimi ama eğer isterseniz sizde katılabildiğiniz kendi çapında bir etkinlik oldu. Bu maratonu hazırlarken tek hedefim "yaz tatilinde bol bol dizi, film izledin şimdi de kitap okumalısın, bak seni bekliyorlar kütüphanende." diyerek kendime içsel bir monolog halinde ikna etmemle ve daha sonra pek değerli dostum Aslı ile paylaşmam sayesinde tamam yapalım! diyerek hayata geçti. Bu süre zarfında oldukça renkli sahnelere şahit olduk. Özellikle Aslı'nın sadece 1 buçuk kitap okuması ve benim de 2 buçuk kitap okumam okuma maratonunu düzenleyen kişiler olarak gülünç bir görüntü oluşturmadı değil. Fakat biz buna da kılıf uydurduk tabikide. "İlk okuma maratonunun günahı olmazmış!" Heheheh *.*

Okuma Maratonu'nu hem daha eğlenceli olsun hemde birbirimize moral vermek adına da her 5 günde bir bloga rapor yazısı girmeye çalıştım. Tabi bu bayram tatili girmeden öncesinde tıkır tıkır giden bir yazı dizisiydi. Fakat ne zaman bayram girdi işte o vakit kayış koptu sanırım. 5 gün misafir ağırlamak gerçekten çok zor dostlar! :( Daha sonra da kalan günlerde de yataktan çıkasınız gelmiyor. Haliyle elimde hala sürünen ki bence mükemmel bir kitap olan Kan ve Yıldız Işığı Günleri böylelikle bitmemiş oluyor ve onu da buçuk olarak sayabiliyorum. Üzgünüm canım kitabım...

Okuma Matonu Raporları;
Okuma Maratonu kitaplarım: 2.5/10
Bu maratonda beni yalnız bırakmayan katılımcılar neler yaptılar peki? Toplamda ben dahil 7 kişi okuma maratonunda benden daha fazla okudukları ve bu etkinliğe olan inançlarını yitirmedikleri için onlara da bir alkış yolluyorum. Her 5 günde bir yazdığım rapor yazılarımın yorumlarında onların da bu süre zarfında neler yaptıklarını öğrenebilir ve ayrıca bu yazının altına da maratonu nasıl değerlendirdiklerini, kaç kitap okuduklarını yazabilir ve blog linklerinizi bırakırsanız mutlaka bakıp kendime "bak millet neler okuyor!!" diye ceza vereceğim.  :) Bu da benim kişisel cezam olsun. Aslı'ya da ayrı bir ceza düşünüyorum. Fikirleriniz varsa çekinmeden yoruma yazabilirsiniz. Her şey kabulüm. *.*

Başka bir okuma maratonuna kadar ayakta kalın!
Sevgiler. :)


Okuma Maratonu #1 || 10. Gün Raporu

11 Eylül 2016 Pazar

Bir bayram öncesi temizliğin nirvanaya ulaştığı arife gününden herkese merhaba! Yaşıyorum. Evet. Okuma Maratonu dışında yaptığım tek şey kore dizileri izlemek olduğundan maratonu en iyi şekilde değerlendirdiğimi düşünemezken sonunda ilk okuma maratonunun günahı olmaz diyerek kendimi avutmam sizleri üzmesin. Zira kalan son 9 günümüzde artık ne kadar hızlanırım bilemiyorum. Ama bu maratonu gerçekten hakkıyla yapan katılımcılara da imrenerek baktığımı da bildirmek istiyorum. Sanırım onlar sayesinde maraton hala ayakta. :)

Okuma Maratonu'mun ilk 5 günü raporuna ulaşmak için tık!


Maratonun ilk 5 gününde Ölüm Adası'nı bitirmiş ve gerçekten de çok beğenmiştim. Bu maraton boyunca okuduğum kitapların yorumlarını da en kısa sürede gireceğim fakat şuan son sürat - son sürat derken? - sadece kitap okumaya kendimi verdiğim için birazcık ara vermiş durumdayım. Fakat bu raporlar da zaten bunun için varlar. Hem okuduğum kitabı hem de onunla alakalı düşündüğüm yorumlarımı kısa bir şekilde anlatabiliyorum.

Bir kitap biterken ardından başladığım kitap Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar kitabı oldu. Beni eğer goodreads ve snapchat'ten takip ediyorsanız zaten kitap hakkındaki düşüncelerimi çoktan biliyorsunuzdur. Fakat buraya da not düşmem gerekirse kesinlikle benim için olağanüstü bir kitaptı diyeceğim. Hiç beklemediğim bir kurguya ve yazım tarzına sahip olan Dostoyevski ile tanışma kitabım olduğu için kendimi şanslı sayıyorum. Eğer sizde Dostoyevski'nin kitaplarına başlayıp başlamama konusunda kararsızsanız kesinlikle bu kitaptan başlayabilirsiniz. Hem bu kitap diğer Dostoyevski kitapları hakkında ipucu niteliğinde olması da sizi diğer kitaplarına olan bakış açınızı da değiştirebileceğini düşünüyorum. Ki benim öyle oldu. Bu yüzden diğer kitaplarını okumak için can atıyorum desem yeridir.

Yeraltından NotlarYeraltından Notlar by Fyodor Dostoyevsky
My rating: 5 of 5 stars

Hiç bu kadar beğeneceğimi düşünmediğim bir kitap, Yeraltından Notlar. O kadar çok altını çizdiğim satır oldu ki bir yerden sonra kitap hakkında ne düşüneceğimi bile bilemedim. Cidden çok güzeldi. Herkesin okuması gereken bir kitap.

Dostoyevski'nin diğer kitaplarına da bir nevi ipucu mahiyetindeymiş. Eğer cidden doğruysa diğer kitaplarını da seveceğimi düşünüyorum.

View all my reviews

10. gün raporunda Aslı neler yaptı? adlı bir başlık açmak ve ayrı bir muhabbet konusu yapmak içimden geçerken neyseki son anda kendime hakim olarak birkaç cümle ile olay akışını anlatmak istiyorum. Zaten kendisinin grip olduğunu ve kore dizilerine sardığını bir önceki raporda dile getirmiştim. Bundan sonraki talihsizlikler zinciri de devam etmeye karar vermiş olacak ki birkaç tane daha şanssız durumlar başına geldi. Neyseki hala hayatta. Bence Aslı'ya biraz çemkirmeliyiz ne dersiniz? Gerçi pek haklı olamayacağız ama olsundu. Sonuçta okuma maratonunda bir de ceza olmalı bence öyle değil mi? (Maratonu yapan hariç amaaa *.*

Sıradaki kitabım ise Kan ve Yıldız Işığı Günleri. Serinin ikinci kitabına başlayıp başlamama konusunda kararsızdım fakat bu sevmediğimden değil sadece birkaç önemli noktayı unuttuğumu fark ettim ve birinci kitaba dönmek zor geliyor. Yine de okumaya devam ediyorum. Eğer cidden zorlanırsam büyük ihtimalle birinci kitaba da göz gezdirmem gerekecek. Her neyse bu da böyle bir maraton olsun.

Siz neler okuyorsunuz? Okuma Maratonu raporlarının linklerini aşağı yoruma bırakmayı unutmayın! 

Son raporda görüşmek üzere!

Okuma Maratonu #1 || 5. Gün Raporu

6 Eylül 2016 Salı

Okuma Maratonu'muzun ilk 5 günü tamamlandı. Umarım katılanlar bu 5 gün içerisinde bolca kittap okumuştur. Maratonun yazısında belirttiğim gibi maraton bitene kadar her 5 günde bir rapor yazısı yazıp neler okuduğumu veya okuyamadığımı paylaşacağımı söylemiştim. Hem maratonu güncel tutmak istiyorum hem de daha sonraları katılmak isteyenler için de güzel bir duyuru olmuş oluyor.

snapchat: raggedybook
Okuma Maratonu'nun bu ilk beş gününde ben yalnızca bir kitap okuyabildiğimi üzülerek belirtmek istiyorum. Okuduğum kitap Ölüm Adası idi fakat suçu kitaba atamam çünkü gerçekten çok akıcı ve her sayfasında kalp krizlerine neden olacak kadar aksiyonlu bir kitap. Daha fazla kitap okuyamamamın nedeni sanırım kore dizilerine fena şekilde sarmış olmam. Bu sene sizce de harika diziler çıkmıyor mu? İnsan yetişemiyor resmen! Her diziye başlamak istiyorum eh başladığımda da gördüğünüz üzere işte sadece bir kitap bitirmiş oldum. Neyseki izlediğim diziler buna değdi. 

Ölüm Adası'nın kısa bir yorumunu hem ilk okuma maratonu yayınına hem de buraya koyacağım. Goodreads bu konuda benim aktif kullandığım bir platform. İsterseniz beni oradan da takip edebilir ve güncel okuduğum kitaplara ulaşabilirsiniz. 

Maratonda benim yol arkadaşım olan Aslı ne yaptı acaba diye sorabilirsiniz, ki son derece makul bir soru bu. Kendisi tuvalet kağıtlarıyla büyük bir savaş içerisine girdi. Anlamadıysanız diye net bir açıklama yapmam gerekirse: grip oldu. -.-
Bu 5 günlük açığını güzel kore dizileriyle doldurduğu için kendisini kınıyor ve bir an önce iyileşip maratonda beni geçmesini temenni ediyorum. Hala geçeceğini düşünüyorum, evet. 

Siz neler okudunuz? Bloglarınızda rapor yazdıysanız linkleri yorum olarak bırakmayı unutmayın! 

Eğer hala katılmak isteyen varsa seve seve listeye ekleyebilirim. O zaman ben sıradaki kitabıma geçiyorum! ;)

*Okuma Maratonu #1 detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

Okuma Maratonu #1 || 1 - 19 Eylül 2016

1 Eylül 2016 Perşembe


Yaz tatilinin bitmesine az kala kitap kurtlarının aklındaki tek soru sanırım "Daha fazla nasıl kitap okuyabilirim?" oluyor. Bu nedenle bende diğer bloggerların ve youtuberların da aşina olduğu bir okuma maratonu yapmaya karar verdim. Benim okulum 20 Eylü'de açılıyor bu sebeple de tarihleri ona göre ayarlayıp bugünden başlayarak ayın 19'una kadar okuyabildiğim kadar kitap okumayı planlıyorum. Bu tarz etkinlikleri genelde tek başına zevkli olmuyor. O yüzden bana bu maratonda eşlik edecek kişi ise en yakın arkadaşım olan Aslı. Umarım benden fazla okumaz. *.* 

Maraton için hem hızlı okuyabileceğimi düşündüğüm hemde okurken kendimi çok sıkmayacağım kitaplar seçmeye özen gösterdim. Aslında hedefi daha büyük tutmak ve daha fazla kitap eklemek istemiştim ama kendime fazla güvenemediğim için hedefi küçük tuttum. Eğer hedefi maraton sonuna gelmeden tutturursam hem daha fazla kitap okuyabilirim hem de hedefimi tutturamadığım için ayrıca üzülmüş olmam. 

Bu arada eğer sizde benimle beraber okuma maratonuna katılmak istersenız eğer 
 • en üstteki görseli kullanabilir ve 
 • nerede katıldığınıza dair bana yorumda bildirirseniz 
 • seve seve bu gönderinin altına sizleri de eklerim. 
Çok kişi katılırsa daha bir eğlenceli olur gibime geliyor. Her 5 günde bir de ne kadar okuduğuma dair bir güncelleme yazısı gireceğim. 

O zaman bu maratonda hangi kitapları okuyacağım bir göz atalım!


 1. Ölüm Adası - John Dixon = 4.5/5 (06.09.16)
 2. Kan ve Yıldız Işığı Günlükleri - Laini Taylor
 3. Yağmurla Gelen Mutluluk - Amber L. Johnson
 4. Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
 5. Canım Aliye Ruhum Filiz - Sabahattin Ali
 6. Kara Delikler ve Bebek Evrenler - Stephen Hawking
 7. Yeraltından Notlar - Dostoyevski = 5/5 (11.09.16)
 8. Bir Delinin Anı Defteri - Gogol
 9. Cennet Ateşi Şehri - Cassandra Clare
 10. Bane Günlükleri - Cassandra Clare
 11. Geceyarısı Leydisi - Cassandra Clare  (Ekstra Ekledim!

Maraton'a Katılanlar
 1. Ben (Kitap Sayfaları)
 2. Aslı 
 3. Ecrin (Rüya Kitaplık)
 4. Esseve rin (Periyodik Library)
 5. khaleesi (Khaleesi'nin Güncesi)
 6. Esma Tezgi (Yorum Atölyesi)
 7. Ayşe Yıldırım (Fazlasıyla Sofistike)


Hadi Başlayalım!


Made With Love By The Dutch Lady Designs