Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları (Miss Peregrine’s Peculiar Children #1) - Ransom Riggs | Kitap Yorumu

30 Haziran 2016 Perşembe

Öncelikle sanırım kitabın bana nasıl ulaştığından bahsetmeliyim. Kitabın bendeki yerini anlamanız açısından. Olaylar şöyle gelişti;

Benim haberim olmadan birkaç arkadaş - ki bu arkadaşların en başını çeken nam-ı diğer Kıvırcık - birkaç plan ve programlamayla beni kandırarak kahvaltıya götürmeleriyle olay başlar. Tabi ben saf ve masum takılırken sadece kahvaltıya gittiğimi sanarken aslında daha sonradan anlıyoruz ve bayağı şaşırıyorum ki bu bir doğum günü partisine dönüşüyor. Hayatım boyunca belki de unutamayacağım bir gün olur. Aslında benim şaşırdığım, hayatım boyunca unutamayacağım bir gün olmasındaki etken sürpriz bir parti olması değil, sadece CİDDEN nasıl olur da her şey gözümün önünde olurken farkına varamam! Arkadaşlarımın bunu organize ederken çok zorlandıklarını sanmıyorum. Eh işlerini kolaylaştırmışım meğer :)


Ah! Kusura bakmayın yoruma gelmiştiniz ben size neler anlatıyorum. İşte o sürpriz doğum gününde gelen hediyeler arasında Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları bana göz kırptı. Sonunda benim olmuştu. Yehu!  (Dipnot: Aslında bu kitabı da kendi ellerimle seçmişim ama onu da bir sonraki yazıda yani Saf Hallerime Doymayayım adlı başlıkta bulabilirsiniz.)

Bence buraya kadar okuduysanız gerçekten bir alkışı hak ediyorsunuz. *.* Şimdi yoruma geçiyorum o halde;

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları (her seferinde ismini yazmak inanın ki çok zor o yüzden BPTÇ diye kısaltıyorum.) gerçekten beni okurken bir film izlermiş gibi olmama neden oldu. Karakterlerin hepsi cidden çok özenle hazırlanmış. Her birini tanırken kendinize hakim olamıyor ve Vayy Be! demekten geri durmuyorsunuz. Özellikle her bir karakterin kitapta resimlerinin oluşu hikayeyi oldukça okunası yaptığını düşünüyorum. Resimleri incelemekten kitabı okumayı bıraktığım bile oldu ehehhe. 

Hepimiz kendi masallarımıza tutunuruz; ta ki onlara inanmanın bedelini ağır ödeyene dek. (syf. 19 | Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları)

Baş karakterimiz Jacob, küçüklüğünden beri büyükbabasının perili hikayeleriyle büyümüştür. Büyükbabası da bunların bir hikaye değil gerçek oldukları konusunda oldukça ısrarlı olması Jacob'un da buna belli bir yaşa gelene kadar inanmasına neden olur. Daha sonra 16 yaşına geldiğinde artık büyükbabasının o uydurma hikayelerine artık kanmaz ve onun bu söylemlerine de karşı çıkamadıkları için hayatlarına böyle kabullenmiş bir şekilde devam etmeye çalışır. Ama hala aklında takılan bazı şeyler de yok değildir. Bir gün büyükbabasının saldırıya uğrayıp kollarında can vermesiyle aslında onu öldüreni de görmüş olur. Son nefesinde büyükbabasının aslında haklı olabileceğini keşke onun hikayelerini dinlemiş ve kabul etmiş olsaydı diye kendi içerisinde psikolojik drama girer. Ama büyükbabası ölmeden önce onun kulağına bir şeyler söylemiştir. İpuçlarını takip etmeli ve gerçekten doğruları mı söylüyordu bunları öğrenmenliydi. Maceramız bundan sonra küçük bir adada devam eder. Jacob gerçeklere ulaşacak mıydı yoksa büyükbabasının hayalinde kurduğu hikayeler olarak mı kalacaktı. Kitap boyunca bunu öğrenmeye çalışıyoruz. 

BPTÇ, çok akıcı bir şekilde hikayede ilerleyebiliyoruz. Ayrıca başta da dediğim gibi karakterlerin kişilikleri ve hikayedeki resimler olayı son derece gerçekçi olmasında yardımcı oluyor. 

Şunu da söylemeden edemeyeceğim. Bence biraz olaya dolambaçlı bir şekilde vardığımızı düşünüyorum. Hatta ikinci kitaba zemin hazırlıyormuş havasını hep hissettim. Ama bu sizin canınızı fazla sıkmıyor. Aksine yazarımız gerçekten de bu emeline ulaşıyor ve ikinci kitabı okumak isterken buluyorsunuz kendinizi. Birde yazarın olaya romantizim ekleme çabası pek başarılı olmamıştı. Hatta olmasaymış hikayede bir eksiklik hissetmezdim. Bence olaylar hem film hem de dizi gibi oluşturulmuştu. Sanki şimdi ikinci sezonu beklemem lazımmış gibi bekleyiş içerisindeyim. Zira ikinci kitap çıkmış bulunuyor fakat elimde maalesef yok. (Hüzün çöker...)

Onun dışında kitabımızın filminin çıkacağını ve hatta fragmanının bile paylaşıldığını söylemekten onur duyuyorum! Hikaye zaten film tadında olduğu için hele de usta yönetmen Tim Burton'dan çıkacağını öğrendiğimde tadından yenmez oldu. Tek yapmamız gereken 30 Eylül 2016'yı beklemek. (Üzgünüm biraz uzun bir bekleyiş olacak ama napalım...)

Bu kitap Kitaplik Kedisi Reading Challenge 2016 listesindeki kitaplardan biri!


Kitap Adı: Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
Orjinal Adı: Miss Peregrine's Peculiar Children
Bağlı Olduğu Seri: Miss Peregrine's Peculiar Children #1
Yazar: Ransom Riggs
Yayınevi: İthaki Yayınları
Tür: macera, bilimkurgu
Sayfa Sayısı: 400
GR Puanı: 3.84
Puanım: 4/5

Parçalanmış Dünyam (Starbound #2) - Amie Kaufman & Meagan Spooner | Kitap Tanıtımı

22 Haziran 2016 Çarşamba

Uzun zamandır kitap tanıtımı yapmıyordum. Oh sonunda harika bir kitapla bu kulvara geri döndüm. Starbound serisinin ikinci kitabı sonunda çıkıyor! Dün ben de kitaplığımı düzenlerken Benim Uzak Yıldızım'a bakıp içimden ne zaman çıkacak ikinci kitabı diye düşünmüştüm. Haberi alınca ne kadar sevindim anlatamam sizlere.

Kitap tanıtımına geçmeden önce serinin ilk kitabı olan Benim Uzak Yıldızım kitabının yorumunu okumak için tık tık! 


Kitap Adı: Parçalanmış Dünyam
Orjinal Adı: This Shattered World
Bağlı Olduğu Seri: Starbound #2
Yazar: Amie Kaufman & Meagan Spooner
Yayınevi: Go! Kitap
Çeviren: Ebru Sürmeli
Editör: Nurten Hatırnaz
Sayfa Sayısı: 556
Baskı Tarihi: Haziran 2016
GR Puanı: 4.02

JUBILEE CHASE İLE FLYNN CORMAC’ın hiç tanışmaması gerekiyordu.
Gezegenleri yaşanılır hale getirmek için kurulan terrafom şirketleri daha iyi bir gelecek vaadiyle topladıkları kolonicileri yeni gezegenlere yerleştirerek zengin olmuş, ama Avon gezegenine ilişkin vaatlerini hiçbir zaman yerine getirmemiştir. Flynn zorlu yaşam şartlarına isyan eden kolonicilerin başındaki isimdir.
Yüzbaşı Lee, isyancı kolonicileri kontrol altına almak için Avon gezegenine gönderilen askeri birliğin bir üyesidir ama isyancılardan nefret etmek için bambaşka nedenleri vardır.
Bitmek bilmeyen kanlı bir savaşta üstünlük sağlamaya çalışan Flynn, Yüzbaşı Chase’i kaçırıp rehin alır ama diğer isyancılar onu öldürmek isteyince hayati bir seçim yapar. Tüm gezegeni tehdit eden Cinnet, bataklıkta bir görünüp bir kaybolan gizemli ışıklar, birdenbire ortadan yok olan bir üs, bu iki düşmanı ortak bir savaşın içine çekecek ve ikisi için de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.
Nefes kesen bilim kurgu üçlemesinin ikinci kitabı Parçalanmış Dünyam, savaşın paramparça ettiği bir dünyada yeşeren bir aşkın hikâyesi…

Kitap Alışverişim | 9.90 Kampanyası

22 Haziran 2016 Çarşamba

Yaz aylarında kavurucu sıcaklarda hele de şimdi ramazan ayında oruçluyken pek fazla seçeneğimiz olmuyor. İmdadımıza neyseki kitaplar yetişiyor. Bazen bu bayıltıcı sıcaklar kitap bile okutmuyor ama bu demek değil de kitap almıyoruz. Hele de D&R'ın yaz aylarında başlattığı 9.90 kampanyası biz kitap severlerin olmazsa olmazı diyebilirim.

Yine bir D&R gezimde 9.90 kampanyası olan standda kendimi kaybetmişim ve bayağı kitap aldım.5 kitapla olayı sessizce kapattığımı sanırken birde ertesi gün Carrefoursa marketindeki kitaplara el atmaz mıyım? Tabikide dayanamadım ve ordan da bir kitap aldım. Toplamda 6 kitapla kendimi şuanlık sınırladım çok şükür. Hadi aldıklarıma bir bakalım; 

D&R'ın 9.90 kampanyasından aldıklarım;
 • Posta Kutusundaki Mızıka - A. Ali. Ural
 • Güzel Harabeler - Jess Walter
 • Dava - Franz Kafka 
 • Bir Delinin Anı Defteri Palto - Burun - Gogol
 • Cehennem Çiçeği - Alper Canıgüz
Carrefoursa'nın 9.90 kampanyasından aldığım;
 • Çürük ve Harabe - Jonathan Maberry

Bunların dışında daha bir sürü güzel kitap vardı. Ben en fazla bu kadar alabildim. Malum öğrenci bütçesi :D Sizler bu kitaplar hakkında neler düşünüyorsunuz, içlerinde okuduklarınız var mı? Bana yorum olarak yazabilirsiniz.

Şimdi Okuyorum: Yaprak Fırtınası - Gabriel Garcia Marquez


Bugün Kendini Nasıl Hissediyorsun? | Daylio

14 Haziran 2016 Salı

Bugün blog konseptimin dışında bir yazı ile karşınıza geçtim sevgili okur. Birkaç gündür kullanmakta olduğum ve bunu diğerleriyle de paylaşmam gerek diye düşündüğüm bir android programını tanıtacağım. İsmi Daylio. Aslında oldukça basit bir arayüze sahip ama kullandıkça kendini sevdiren bir uygulama bu. Son zamanlarda hem hayatımızı kolaylaştıracak hem de çok fazla bizleri yormayan uygulama arayışlarındaydım. Birkaç tane de bu tarz keşiflerim oldu. Ama en son Daylio ile tamam bu olmuş diyerek sizlerle paylaşmak istedim.



Daylio, ismi ile çok uyumlu bir android program. Yazımın başlığına dikkat ettiyseniz eğer kendimizi günlük nasıl hissediyoruz? Bu soruyu cevaplayabildiğimiz bir plannerı anımsatan ama çok daha basit bir kullanımı olan bir uygulama.

Sol resimde görüldüğü gibi bugün nasıl olduğumuzu işaretleyebiliyor ve o gün ne yaptığımıza dair ikonik ifadeler ile belirleyebiliyoruz. Hergün bu işlemi zaten uygulama kendisi size hatırlatıyor ve gün sonunda bu işlemi yapmak oldukça keyifli geliyor.

Ben başta çok fazla bir şey beklemiyordum fakat daha sonra indirmemden birkaç gün geçince uygulama size bir tablo sonuyor. Aylık ve yıllık olarak neler yaptığınızı hayatınızda ne gibi inişler ve çıkışlara uğradığınızı hem sayısal olarak hem de tablo şeklinde bunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Bunu görmek bence çok hoş. Çünkü bazen hayatımız nereye gidiyor deriz ya hani ha işte o soruya bu uygulama sayesinde cevap bulmuş oluyoruz.



Bunun haricinde uygulama istediğiniz saatte kendini hatırlatma özelliği de mevcut. Ha diyelim istediğiniz ifade yok hiç üzülmeyin uygulama ona da el atmış ve kendi ikonlarınızı ekleyebilir ve emojileri kendiniz düzenleyebilirsiniz. Bu cidden çok iyi olmuş. Herkesin hayatında farklı şeyler gelişiyor farklı insanlar bulunuyor. Onları ifade etmek için de sadece sizin kelimelere dökmeniz bekleniyor. Bu kadar basit. Uygulamanın bir de tanıtım videosu var. Onu izleyerek daha iyi anlayacağınız kanaatindeyim. Umarım bu yazıdan sonra uygulamayı sevip indirirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum. :)


Mucizeleri Saymak - Holly Goldberg Sloan | Kitap Yorumu

11 Haziran 2016 Cumartesi

7 sayısına, bitkilere ve en önemlisi de tıbbi sorunlara takıntılı bir kızın hikayesi bu. Şimdiden kemerlerinizi bağlayın bence.

Mucizeleri Saymak, konu olarak çok da özgün olmayan ama oluşturulan kurgudaki karakterlerin ve olay örgüsündeki gidişatın bir hayli farklı olduğu bir kitap. Okurken daha ilk sayfalarda sizi çekmeyi başarıyor. Hatta Willow'un hayatının değişmeden önceki düzenini ve değiştikten sonrakini okumak cidden kitabın okunası yönlerinden biri. Willow Chance çok özel bir çocuk. 12 yaşında olmasına rağmen bütün tıbbı hastalıkları bilip ona göre teşhis yapabiliyor ve aşırı derecede 7 sayısına takıntılı biri. Ama bu sayı hayatında oldukça yer kaplaması bence takıntı yapmasındaki baş etkenlerden biri. Bir gün anne ve babasını trafik kazasında kaybetmesiyle aslında bütün olayların tepe taklak olması hikayemizin oluşturuyor. Okulundayken önüne bir test gelmesiyle yüksek bir puan alan Willow kendini okul müdürünün yanında bulur. Eyalette hiç bu kadar yüksek not alınmamıştır ve Willow'un hile yaptığını düşünürler. Daha sonra bölge eğitim müdürlüğünde psikolojik danışmana yollanması -ki o danışman kitap boyunca benim en çok bayıldığım karakterlerden biriydi- Dell Duke ile tanışmasına neden olur.


Dell Duke, çok farklı bir psikolojik danışman. Kendine ait kuralları ve yöntemleri var. Bunlardan en önemlisi gelen öğrencileri kategorilere sınıflandırması. Ama Willow bu kategorilerden hiçbirine uymuyordu. Çünkü o bir dahi. Bu yüzden Dell'in yeni bir kategori açması ve yeniden sistemlendirmesi gerekecekti. Bu uzun ve yorucu yolcuklukları ikisininde çok farklı yerlere gelmelerinde etkili olması ve onların dialoglarını okumak kitabı ayrı bir çekici hale getiren bir başka nedendi. Tabi bunlar anne babası kaza geçirdiklerinde Mai'nin onu çok uzun yıllar tanıdığı gibi bir yalan söylemesinden önce yaşanılan şeylerdi.

Mai ve kardeşi Quan-ha manikür dükkanlarının arka tarafındaki garajda kalmaları ve Willow'un şimdilik onlarla beraber kalmasına yol açar. Bundan sonra Anneleri Pattie ve daha sonra Dell Duke'un katılımlarıyla Willow için en iyisi yapılana kadar uğraş vermelerini kitap boyunca şahit oluyoruz. 

Sizi yer yer güldüren ve bazı zamanlarda hüzünlerdiren bir kitaba dönüşüyor Mucizeleri Saymak. Orjinal adı Counting by 7s bence daha uygun bir başlık. Kapak ve türkçe edisyonundaki isim bence pek ilgi çekici değil. O yüzden büyük ihtimalle bu kitabı çok duyan yoktur. Bende kendilerini instagram sayesinde tanıma fırsatım oldu. Şuan kimin yorumunu okduğumu hatırlamıyorum ama çok etkilenmiş ve görünce de hemen indirimdeyken almıştım. Hala devam ediyor mu bilmiyorum ama D&R'ın 9.90 kampanyasından ben satın almıştım. Eğer varsa ve yazlık, çerez bir kitap arıyor bol bol post-it yapıştırmak istiyorsanız Mucizeleri Saymak tam size göre bir kitap olacaktır.

Bazı yerlerin çok uzatıldığını düşünüdüğüm ve kitaba ara verdiğim zamanlar olmuştu fakat bunların dışında dili çok hafif bir çırpıda rahatça okuyabileceğinizi düşünüyorum. Mutlaka Willow'u ve hatta taksi şoförü olan Jairo tanımak için bir şans verin.


Orjinal Adı: Counting by 7s
Kitap Adı: Mucizeleri Saymak 
Yazar: Holly Goldberg Sloan
Tür: genç-yetişkin, gerçekçi kurgu
GR Puanı: 4.15
Benim Puanım: 3.5/5

Yaz Tatili Geldiyse Kitap Okuma Listenizi Hazırlayın!

5 Haziran 2016 Pazar

Herkese merhabalar! Özlemişim be... Yeni yazı girmeden bir tema değişikliğine gidiyim dedim. Nasıl olmuş? Şimdilik böyle kalsın bakalım. İlerde yine sıkılıp değiştiririm kesin. Neyse. Konumuza dönersem işte bayağı oldu yine yazmayalı. Tabi yine okul bu uzun aralar vermemin baş etkeni. O yüzden artık alıştığınızı düşünüyorum. Ben bile alıştım. (Alışkanlık olmuş vay be! *.*)

Önümde tamı tamına 3 aylık bir tatil olduğuna göre bende kollarımı sıvadım. Zaten tatil demek bolca kitap okumak demek. Eh acısını bir yerden çıkarmamız gerekiyor malum. Yaz tatilleri de buna birebir. O yüzden bende şöyle bir liste hazırlayıverdim:


 1. Mucizeleri Saymak, Holly Goldberg Sloan = Kitap Yorumu!
 2. Yaprak Fırtınası, Gabriel Garcia Marquez = Yarım Bıraktım.
 3. Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs
 4. Cinder, Marissa Meyer
 5. İnce Memed, Yaşar Kemal
 6. Kafes, Josh Malerman
 7. Aşk ve Gurur, Jane Austen
 8. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig
 9. Trendeki Kız, Paula Hawking
 10. Kuyruklu Yıldızın Altında Bir İzdivaç, Hüseyin Rahmi Gürpınar
 11. Yeraltından Notlar, Dostoyevski
 12. Sana Söylemediğim Her Şey, Celest Ng
 13. Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch
 14. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar
 15. Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
 16. Genç Werther'in Acıları, Goethe
 17. İnsan Neyle Yaşar?, Tolstoy
 18. Semerkant, Amir Maalouf
 19. Önce Ekmek, Orhan Kemal
 20. Bane Günlükleri, Cassandra Clare
Listede bazı eklemeler veya çıkarmalar olabilir ama genel itibariyle şuan böyle. Aslında 30 kitap yazmak istedim ama okuyamayabilirim diye 20'ye indirdim. Böylece bir ayda işte 7 kitap okumuş olcam. Yuvarlama hesapla. İnşallah bu hedefimi tutturabilirim. 

Onun dışında tatilde bolca gezeceğim. Yarım kalmış dizilerimi bitirip yeni dizilere yelken açacağım. Sizler tatilde neler yapmayı planlıyorsunuz? Bana yorum bırakmayı unutmayın! Hadi ben şimdi kitap okumaya kaçar :)

Anlık olarak listede neler okuduğumu paylaşıyorum beni snapchatten ekleyebilirsiniz. 
Kullanıcı adım: raggedybook
Ayrıca blogun instagram sayfası da var beklerim: @kitapsayfalariblog
Takip ettiğim dizileri de android uygulaması olan TvShow Time ile haberdar olabilir ve beni takip edebilirsiniz. Oradaki kullanıcı adım: raggedybook
Made With Love By The Dutch Lady Designs