Aylak Adam - Yusuf Atılgan | Kitap Yorumu

25 Eylül 2015 Cuma

Kitap Adı: Aylak Adam
Yazar: Yusuf Atılgan
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Tür: Türk Edebiyatı, klasik
Sayfa Sayısı: 155

Her şeye "karşı" duran, "karşı" çıkan, "karşı" olan bir adam... Aylak Adam... Bir adı bile yok. "C." diyor Yusuf Atılgan kısaca.


İnsan her şeye bunca "karşı"yken kendine de "karşı" olmadan nasıl sürdürebilir bir "karşı" yaşamı?C., sıradanlığa, tekdüzeliğe, alışılmışın kolaycılığına hiç mi hiç katlanamıyor. Hem farklıyı, hem doğru olanı arıyor. Çabasının boşuna olduğunun da farkında üstelik. Zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman.

Güz Okuma Şenliği 2015

24 Eylül 2015 PerşembeÖncelikle herkesin Kurban Bayramı'nı kutluyorum. Sağlık, barış ve mutluluk şuan milletimiz için lazım olan şeyler. Umarım bu iyi dileklerimiz bu bayram ile gerçekleşir.

Pinuccia'nın Okuma Şenliklerini bilmeyen yoktur herhalde. Bende blogumun ilk zamanlarında birine katılmıştım. Şimdi hazır yaz şenliği bitmişken bende güz şenliğine katılmak istedim. Okuma Şenliği detaylarını buradan öğrenebilirsiniz.

Biraz Edebiyat Biraz Üniversite

23 Eylül 2015 Çarşamba

Gelecek planlarımı lise zamanında yapmaya başladım ben. Eh haliyle benimle beraber herkes bu durumdaydı. Kitap okumayı sevdiğimi herkes biliyordu zaten ama yine de "ben ne olucam?" sorusu var ya hani klişeleşmiş. Ha işte o soru benimde kafamda dolaşıyordu. Son seneme kadar tam olarak karar veremedim. Seçenekler vardı tabi.

Fark ettiyseniz ben Türk Edebiyatına çok yabancı biriyim. Okumam, kaçarım. Ama bu kaçmama sebep olan da yine ilkokul, ortaokul öğretmenlerim olmuştur. Lise de bile... Şimdi ne oldu diye sorarsanız eğer, şimdi ben kendim istiyorum okumayı yetmez mi?
Ha merak edenler için türk dili ve edebiyatı bölümü okuyacağım bu sene.


Sonsuza Dek, Ayrı - Taylor Jenkins Reid | Kitap Tanıtımı

19 Eylül 2015 Cumartesi

"Alıştığınız türden bir aşk hikayesi değil." Sloganıyla dikkatleri çeken Sonsuza Dek, Ayrı Yabancı Yayınlarının yenilerinden. Bu aralar Yabancıyı otururken görmek çok zor zira ardı arkası kesilmeyen harika kitaplar çıkarıyorlar ve bizde bu kitaplara yiyecek gibi bakıyoruz. En son Lola ve Komşu Çocuğundan sonra çıtasının bir sınırı olmadığını anlamış ve saygıyla eğilmiştim. En kısa zamanda da okumak için sabırsızlanıyorum.

Her neyse bu kitabımızın yakın zamanda da filmi çıkıcakmış. Başrollerinde ise Dakota Johnson oynayacakmış. Bize de keyifle izlemek kalıcak imiş. Daha fazla meraklandırmadan sizi tanıtıma alıyım.

Tatlı Şeytan - Wendy Higgins (The Sweet Trilogy #1) | Kitap Yorumu

10 Eylül 2015 Perşembe


Tatlı Şeytan, Go! Kitap'tan okuduğum ikinci kitap oldu. Farklı bir konusunun olması, yada şöyle demeliyim Nefillerin farklı bir açıdam ele alınması serinin dikkat çeken özelliklerinden biri. Sanırım bu yüzden bende çok sevdim. Yayınevinden okuduğum ilk kitap da Benim Uzak Yıldızımdı. Onun yorumuna da şuradan ulaşabilirsiniz.

Ana karakterimiz Anna Whitt, 16 yaşında bir lise öğrencisidir. Ama diğer öğrencilerden ayrılan bir yeteneği vardır. İnsanların duygularını ve ne hissettiklerini görebiliyordur. Bunun nedenini ve ne olduğunu bir türlü anlayamasada hayatına bunları göz ardı etmeye çalışarak devam ediyor. Birde üvey annesi Patti var. Kendi öz kızıymış gibi seven ve bu yeteneklerinden haberi olmasına rağmen Anna'yı bırakmayan bir kadın. Okurken Patti'nin o korumacılığını ve sıcacık sevgisini hissedebiliyorsunuz.

Dünya için umut vardı. İnsanlık için umut vardı. Sadece Kaidan ve benim için umut yoktu. 

Her kitapta olmazsa olmaz bir yakışıklı karakter bu kitapta da var. Kaidan Rowe ile tanışma sahnesi yine kitanı okumanız için ayrı bir neden. Bizim saf ve temiz kalpli olan Anna'mız Nefil olduğunu işte bu gizemli ama bir o kadar da yakışıklı olan Kaidan'dan öğrenir. Kaidan kendisi gibi iblis soyundan gelen bir Nefil olduğunu açıklayınca işler hızla değişecektir.

Kitapda küçük ayrıntılara da yer verilmişti. Mesela Anna'nın dudağının üstündeki (yada üzerinde bilemedim -.-) beni cidden çok hoş bir ayrıntı olmuş. Böyle yazarın küçük ama sevimli ayrıntılar vermesi kitabı gözümde daha iyi bir yer edinmesine sağladı.

Kitap, başında da dediğim gibi Nefillerin farklı bir açıdan anlatmasıyla beni etkiledi. Tatlı Şeytan'da Nefillerin babaları yada anneleri birer Dükler. Tani bu sıfat çok farklı kullanılıyor kitapta. Bir çok türde Dük var. Melesa Şehvet Dükü, Yalancı Dük, Zina Dükü, Kıskançlık Dükü... vs. gibi. Fark ettiyseniz hepsi bir kötülük özellikleri. Bu Dük'lerin ne yaptığı neden böyle ayrı ayrı özelliklere ayrıldıklarını merak etmeniz ve spoiler çizgime geldiğim için sizlere söylemeyeceğim.

Hiçbir zaman sizin olmamıs bir şeyi kaybedemezsiniz, derlerdi. Ancak ben kaybetmiştim işte.

Bunun dışında Anna'nın fazla saf ve salak olması beni çok sinir etti. Bazı olayların da gereksiz uzatılması kitaptan birkaç gün uzaklaşmak zorunda kalmama neden oldu. Çeviride kullanılan bazı kelimeler okurken garip garip kitaba baktırdı. Ama son sahnelerdeki ekşin biraz da olsa toparladı ve seriye devam edeceğimin sinyallerini verdil

İkinci kitabın bol aksiyonlu ve yan karakterlerin çoğunlukta olduğu bir kitap olmasını diliyorum. Çünkü yan karakterler de cidden çok ilgi çekici. Bir şekilde onların da bu kitapta daha çok yeri olması hissine kapıldım.

The Sweet Trilogy bir üçleme olduğundan Go! Kitap bizleri çok bekletmeden kitapların hepsini çıkarttığı için çok mutluyum.Ben okumak için serinin hepsinin çıkmasını bekliyordum. O yüzden yorum da geç geldi. Fakat iyiki de böyle yapmışım diyorum. Sizde hala bu seriye başlamadıysanız serinin bütün kitaplarını elinizde bulundurmanız daha mantıklı olucaktır. Herkese keyifli okumalar!

-Puanım-
3.5/5

Nemesis Yayınları | 2015 Eylül Kitapları Tanıtımı

2 Eylül 2015 ÇarşambaKitap Adı: Ölüm Bizi Ayırana Dek
Yazar: Barbara J. Zitwer
Yayınevi: Nemesis Kitap
Tür: romantik
Çevirmen: Eda Tevrizci
Sayfa Sayısı: 400Joey, iş için Amerika’dan İngiltere’ye gelmiştir. Son dönemlerde epey kötü gitmiş özel hayatı yüzünden, evinden uzakta olacağı bu dönemi, kafasını toplamak için de kullanmaya kararlıdır. Kaldığı evin kapı komşusu olan Ian ve kızı Lily ile tanışır. Sadece baba ve kızdan oluşan bu aile, hayatına tahmin etmeyeceği bir şekilde dahil olmuştur ve aralarındaki ilişki gittikçe güçlenmeye başlar. Ian, Joey’in hayatında gördüğü en farklı ve dingin erkektir. Ve bu dinginlik, geçmişte yaşadıklarından ileri gelmektedir.
Evinin yakınlarında koşuya çıktığı bir gün Joey, saklı kalmış bir göl keşfeder. Kışları buz tutan bu göl, beş kadının sığınağıdır adeta. Her gün gölün buz gibi sularında yüzmek için buluşan beş eski dost… Joey’i de aralarına davet ederler. Onlarla birlikte gölün soğuk sularında yüzmeye başlayan Joey, bu kadınlardan hayatla ilgili her gün yeni bir şey öğrenir. Ağızlarından çıkan her cümleden bilgelik akan bu kadınlar, Joey’i, hem kendini hem de Ian’ı anlayabileceği bir yola sokarlar. Ancak hayatta geri dönüşü olmayan bazı yollar vardır. Anlamak gibi… İnsan bir kez anladığında, bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.


Kitap Adı: Sonuna Kadar
Orjinal Adı: All The Way
Yazar: Jennifer Probst
Yayınevi: Nemesis Kitap
Tür: Romantik, yetişkin
Çevirmen: Yaprak Yılmaz
Sayfa Sayısı: 336
GR Puanı: 3.74


Ailenize ait İtalyan restoranının işleri çok kötü ve siz her şeyi düzeltmek için işin başına geçtiniz.
Çalışanları idare etmek çok zor çünkü hepsi ya akraba ya da eski bir tanıdık.
Garsonluk yapan kardeşiniz kız arkadaşıyla görüşmek için sürekli işi savsaklıyor.
Barmense sigara tiryakisi. Durmadan sigara molası verip barı boş bırakıyor.
Hepsinin yerine çalışmak ve müşterileri memnun etmek zorundasınız.
Yine de şefin açığını kapatmanız çok zor. Zaten o da karısıyla kavga etmiş ve sinir bozukluğundan bütün yemeklerin baharatını ve tuzunu fazla kaçırıyor. O kadar fazla kaçırıyor ki, müşteriler durmadan su sipariş ediyorlar.
Boş masalardan birine bir kadın ve bir adam oturuyor. Kardeşiniz ortalarda olmadığı için masanın siparişini almaya gidiyorsunuz. O anda, üç yıl önce, sadece size aşık olduğu ve siz sorumluluk istemediğiniz için terk ettiğiniz kadınla göz göze geliyorsunuz. Üstelik karşısında oturan kıl kuyrukla da sevgili gibi görünüyor.
İşte size Gavin Luciano’nun hikâyesi. Ama bu hikâyeye biraz acı katabiliriz. Gavin’in karşısında bulduğu kadın, yani Miranda Storme, son yılların en beğenilen restoran eleştirmeni. O akşam şefin bol baharatlı spesiyalini yedikten sonra içinde yeninden alevlenmeye başlayacak olan terk ediliş acısı bütünüyle gerçek.
Bu gerçek de onun ilham kaynağı.
Alacağı intikam için.
Sonuna kadar… 
Kitap Adı: Gözde Bekar
Orjinal Adı: Rules of Negotiation
Bağlı Olduğu Seri: Bencher Family #1
Yazar: Inara Scott
Yayınevi: Nemesis Yayınları
Tür: romantik, yetişkin
Çevirmen: Defne Ege Taylan
Sayfa Sayısı: 320
GR Puanı: 3.61New York’lu kadınların hayallerini süsleyen gözde bekâr Brit Bencher’ı herkes Öldüren Cazibe diye bilir. O bekletilemez, reddedilemez, istediği şeyi alması için neyi istediğini işaret etmesi yeterlidir.
Ancak madalyonun öbür yüzünde, ailesine son derece düşkün, şefkat dolu bir adam vardır. Özellikle söz konusu şey kız kardeşi olduğunda akan sular durur. Yaşadığı kötü günler nedeniyle büyük bir depresyon geçiren kız kardeşinin tek kurtuluş yolu, hiç kimsenin ulaşamadığı bir adamla görüşüp yıllarca üzerinde çalıştığı projeyi ona anlatmasıdır. Bu onu yeniden hayata döndürebilecek tek yoldur ancak Brit tüm şöhretine rağmen bu adama ulaşamayan insanlar arasındadır.
Sonunda bir yol bulur. Gizemli adamla görüşebilen tek kişi gibi görünen avukatına ulaşır. Tori Anderson. Doğrudan o adama ulaşmak istediğini söylese asla yardımcı olmayacak olan Tori’yi baştan çıkarmaya, böylece duygularını kullanarak ondan istediğini almaya karar verir. Ne de olsa o Öldüren Cazibe’dir. New York’lu modeller, kapak kızları, hatta neredeyse tüm kadınlar onun peşinden koşarken, Tori gibi bir avukatın ona hayır demesi mümkün değildir.
Öyle değil mi?

The 100: Eve Dönüş (The Hundred #3) - Kass Morgan | Kitap Tanıtımı + Ön Okuma

2 Eylül 2015 Çarşamba


Go Kitap, The 100 serisinin son kitabı olan The 100 Eve Dönüş'ü bekleyenlere güzel bir sürpriz yaptı. Kitaba 2015 Eylül ayında kitap satan her yerde ulaşabileceksiniz. Kitaptan uyarlama bir de dizisi olan serimizin hayranları da bu habere çok sevinecektir. Hadi o zaman kitap tanıtımına ve daha sonra da ön okumasına bir bakalım!

Kitap Adı: The 100 Eve Dönüş
Orjinal Adı: Homecoming
Bağlı Olduğu Seri: The Hundred #3
Yazar: Kass Morgan
Yayınevi: Go! Kitap
Tür: bilimkurgu, genç-yetişkin, distopya
Çevirmen: Selen Ak
Sayfa Sayısı: 328
GR Puanı: 3.71
Baskı Tarihi: 2015 Eylül


İNSANOĞLU EVE DÖNÜYOR
100 ekibi Dünya’ya inişlerinden haftalar sonra nihayet bir düzen kurmayı başarmıştır ama Kolonicileri taşıyan yeni iniş gemilerinin Dünya’ya gelmesiyle birlikte, hassas dengeler yavaş yavaş bozulmaya başlayacaktır.
Dünya’ya acil iniş yapan Koloniciler arasındaki GLASS yeni bir başlangıç umuduyla geldiği bu gezegende, hayallerindekinden çok farklı gerçeklerle karşı karşıya kalacaktır. Yaralı Koloniciler için canla başla çalışan CLARKE’ın aklında tek bir şey vardır: Dünya’da bir yerde yaşama ihtimali olan anne ve babasını bulmak. Wells, Yardımcı Şansölye ve muhafızlarının gelişiyle sarsılan otoritesini korumaya çalışırken Bellamy geride bıraktığını sandığı suçuyla yüzleşmekle kaçıp gitmek arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. 100 ekibi ya Dünya’da buldukları özgürlükleri için mücadele edecek ya da sahip oldukları her şeyi ve sevdikleri herkesi kaybedecektir.


Made With Love By The Dutch Lady Designs