Efsane (Legend #1) - Marie Lu | Kitap Yorumu

23 Temmuz 2014 Çarşamba


Kitap Adı: Efsane
Orjinal Adı: Legend
Yazar: Marie Lu
Bağlı Olduğu Seri: Legend #1
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Tür: Bilim kurgu, distopya, genç-yetişkin, romantik, macera, aksiyon
Sayfa Sayısı: 320
GR Puanı: 4.17

Efsane! Ne çok tanıtımı yapılmıştı. Ehh haliyle benimde okumam lazımdı. Okumasam içimde kalırdı kesin. Ben de son kitap alışverişimde Efsane'yi de ekledim ve artık elime geçmişti. Aslında bu zamanlarda okumayı düşünmüyordum ama gözümede çarpıyordu. Çünkü CİLTLİ BİR KİTAP! Bende Yaz Okuma Şenliği'ne katıldım ve bu Efsane'yi de listeye 10. katagoride ekledim ve 2 hafta sanırım okuyup bitti.

Öncelikle ben tanıtımlarda vs. hiçbir yorum okumamıştım. Böyle çok tanıtımı yapılan kitaplarda genellikle yorum okumuyorum çünkü kitabı aldığım zaman kitap hakkındaki düşüncelerimin okurken beni etkilememesini istememdir. Ama tabiki de arka kapak yazısını okumuştum :D

Herneyse. Efsane gerçekten iyiydi. Fakat eksiklikleri olmadığı anlamına gelmiyor bu söylediğim. Bir kere ana karakterlerin yaşları neden bu kadar küçük? Tamam bazı 15 yaşındaki çocuklar var sanırsın 20 falan ama bence yazar 17-18 yaş hadi onu yapmadın 16 yap bari dediğim olmuştur. Beni biraz rahatsız etti açıkcası. Çünkü yaptığı ekşınlı hareketler hiçte 15 yaşındaki bir çocuğun hareketleri değildi.

Okuma Şenliği | Yaz 2014: 1. Ay Durum Raporu

22 Temmuz 2014 SalıHerkese merhabalar! Bu benim ilk Okuma Şenliğine katılışım. Bu yüzden biraz acemi olsam da etkinliği çok sevdim. Bu etkinlik sayesinde hem kitapliğimdaki okunmamış, unutulmuş kitaplarımı okuma fırsatım oluyor hem de yazı güzel bir etkinlik ile değerlendirmiş oluyorum.

Şimdi gelelim durum raporuna. Bu etkinlik 3 ay süreceği için 1. ay raporu diye başlık atmak mantıklı geldi. Ama üzülerek söylemeliyim ki 1. ayım hiç iyi geçmedi ve sadece iki katagoriyi tamamlayabildim. Bakalım hangisiymiş;


3. Kategori (10 puan): Bir şiir kitabı.

Eyvallah - Kahraman Tazeoğlu (Destek Yayınları |338 syf.)

10.Kategori (10 Puan) : Fantastik kurgu/bilimkurgu/distopya türünde bir kitap.

Efsane - Marie Lu ( Pegasus Yayınları | 313 syf.) Puan Hesaplama

2 kitap okudum: 2×10= 20 puan
Toplam 651 sayfa okuduğum için 6
Toplam: 20+0,6 = 26 puan

Ama sanmayın ki bu ay sadece bu kitaplari okudum. Tabiki de hayır! Listemde olmayan kitaplar da okuduğum için maalesef şenliği biraz aksatmışım ama benim için gene iyi. Bir sonraki ay raporunda daha çok katagori bitirmiş olarak geliceğim! *.*

Herkese keyifli okumalar! :)

Kağıttan Kentler - John Green | Kitap Yorumu

18 Temmuz 2014 CumaKitap Adı: Kağıttan Kentler
Orjinal Adı: Paper Towns
Yazar: John Green
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Tür: genç-yetişkin, romantik, gizemli, gerçekçi-kurgu
Sayfa Sayısı: 320
GR Puanı: 4.09
Nedense bu kitap için yorum yazmak bana zor geldi. Kitabı bitireli 2 gün oldu ama herhalde o kitaptan kalan o boşluk hissi yüzünden bu haldeyim. Şimdi ben böyle diyorum diye sakın beni yanlış anlamayın kesinlikle kitaba bayıldım! Bir kere ilk  John Green kitabım ve onun tarzı müthiş. Okurken her seferinde bunu dile getirmişimdir. Çok farklı...Çok başka kafada olan bir yazar bana göre. O yüzden herkes kaldırabilir mi bilmiyorum. Kağıttan Kentleri daha önceden okuyan arkadaşlarım aslında bu konuda ikiye ayrılıyor. Biri benim tarzım değilmiş, beğenmedim dedi diğeri - ki bu kişiyi tahmin edeceksinizdir Eren(Saklama Kabı) - o kadar çok beğenmiş ki vlogunda bahsederken her türlü kitabı yaşıyordu resmen ve ben bu vlog sayesinde önceden yarım bıraktığım - neden yarım bıraktım hiçbir fikrim yok - Kağıttan Kentlere başladım ve bitti.


Şifre - Prenses Martha Louise ve Elisabeth Nordeng | Ön Okuma

16 Temmuz 2014 Çarşamba


Kitap Adı: Şifre
Yazar: Prenses Martha Louise ve Elisabeth Nordeng
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Tür: Kişisel Gelişim
Sayfa Sayısı: 200
Dağıtım Tarihi: 11 Temmuz 2014
Kitap Tanıtımı için tıktık!

- Ön Okuma -
View Sifre ön okuma.pdf and other presentations by kitapayraci.

Son Kamelya - Sarah Jio | Kitap Yorumu

10 Temmuz 2014 PerşembeKitap Adı: Son Kamelya
Orjinal Adı: The Last Camellia
Yazar: Sarah Jio
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Tür: tarihi kurgu, gizem, romantik, gerilim
Çeviren: Ayhan Ece Şirin
Sayfa Sayısı: 345
GR Puanı: 3.86Arkadya yayınlarını sanırım ilk Sarah Jio'nun Mart Menekşeleri kitabıyla tanımıştım ve o zamandan beridir hem Arkadya yayınlarını severim hem de Sarah Jio'nun çıkardığı kitapları severim. Benim gözümde ayrı bir yeri vardır Sarah'ın - evet samimi olduk artık - Son Kamelya ise gene harika bir kurgu ile hazırlanmış bir romandı. Karakter özellikleri olsun, olay örgüsü olsun ve özellikle olayın geçeceği yerler olsun beni gerçekten memnun etti. - Londra'da geçmesi buna bir etkendi - İlk başlarda Amerika'da olsak da ana karakterimiz Flora Lewis - isminin böyle olması çiçeklerle uğraştığını azcık ipucu veriyor sanki - daha sonradan bütün kitap boyunca Londra'da Livingston Köşkü'nde dadı olarak işe başlar. Ama kendi mesleği dadı değildir.
Flora'nın ailesinin bir ekmek fırını vardır ve birazcık durumları sıkışık olduğundan para sıkıntısı çekmeye başlar bu sırada eline bir fırsat geçer - daha doğrusu başka çaresi olmadığı için - ve Philip'in son kamelya olan Middlebury Pembesini bulması için Livingston köşküne yollar. Eğer kamelyayı görürse ona haber vermesi gerekecektir.
Küçük bir kızken, sadece bana ait olan kitaplarım olsun istemiştim. Hikayelerde kaybolmayı, benim hayatım iç karartıcı bir hal almışken, kitapların dünyasında yaşamayı hayal ederdim. (Flora - syf. 71)

Yaz Okuma Şenliği

3 Temmuz 2014 PerşembeAhh! İşte sonunda bende bu etkinliğe katılıyorum. Ne kadar katılmak istediğimi bilemezsiniz. Ama okullar olunca mecbur bende yetişemem diye katılamamıştım. İşte fırsat, işte zaman! Artık katılabilirim. Biraz heyecanlıyım. Bakalım nasıl olucak.

*Yaz 2014 Okuma Şenliği hakkında bilgi almak ve şenliğe katılmak isterseniz Pinuccia'nın Kitapları'nı ziyaret edebilirsiniz. 
** Bu liste sürekli güncellenecektir. 

Kitap Tanıtımı: Şifre - Prenses Martha Louise ve Elisabeth Nordeng

2 Temmuz 2014 ÇarşambaKitap Adı: Şifre
Yazar: Prenses Martha Louise ve Elisabeth Nordeng
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Tür: Kişisel Gelişim
Sayfa Sayısı: 200
Dağıtım Tarihi: 11 Temmuz 2014Ruhunuzun Kapıları Açıldığında, Ortaya Çıkacak Mucizelere Hazır Olun!

Şifre, kişisel gücünüzü keşfederek hayatınızı değiştirebilmeniz için, yenilikçi meditasyon teknikleriyle yolunuza ışık tutan bir rehber niteliğinde. Spiritüel şifrenizi bularak kalbinizin kaynağına ulaşmak, ruhsal bir yolculuk yapmanızı sağlayacak. Böylece, koruyucu meleğinizin sevgisini hissedebilecek, kalbinizin gerçekte ne dediğini anlayacak ve kendi içsel gücünüzü keşfedeceksiniz. Norveç kraliyet ailesinden Prenses Märtha Louise ve melekler dünyası üzerine çalışmalarıyla tanınan Elisabeth Nordeng, öğrencilerinden ve müşterilerinden duydukları ilham verici hikâyeler ile kendi kişisel tecrübelerini birleştirerek, kalbinizle, dünyayla, evrenle ve koruyucu meleğinizle nasıl bütünleşeceğinizi, içsel enerjinize nasıl ulaşacağınızı gösteriyor.[Blog Tur] Bu Arada - Denise Deegan | Kitap Yorumu + Alıntılar

1 Temmuz 2014 Salı


Konuşan Kitaplar ile Blog Turu'nda Denise Deegan'ın Bu Arada'sını misafir ediyoruz. Turun ikinci gününde kitap yorumumu ve kitaptan birkaç güzel alıntıyı paylaşacağım. Yorum ve alıntıdan sonra tur takvimine ve Bu Arada için çekilişimize katılmayı unutmayın! Hadi başlayalım!


Kitap Adı: Bu Arada
Orjinal Adı: And By The Way
Yazar: Denise Deegan
Bağlı Olduğu Seri: Butterfly #1
Yayınevi: Pena Yayınları
Tür: romantik, genç-yetişkin
Sayfa Sayısı: 334
GR Puanı: 4.24

Bu Arada, ilk sayfalarında beni kendine bağladı. Aslında ana karakterin de duygusal açıdan çükük ve duygusal olması buna etkendi. Çünkü bir yandan kızın neyi olduğunu anlamaya çalışırken bir yandan da o dünyanın içine adım atıyordum. Baş karekter olan Alex annesini kaybetmiştir. Kanser hastası olan annesini kaybeden Alex babasını da kaybettiğini söyler ve gerçekten de öyledir. Zira babası bir Rock Yıldızı'dır. Zaten annesi öldükten sonra Alex babasına baba demeyi bırakır ve artık ondan "Rock Yıldızı" diye bahseder.
Babası da kızıyla yada annesinin ölümüyle pek ilgilenmez, sürekli işi ile alakadar olur. Bu durum sonunda Alex'in duygusuz biri olmasına neden olur. Arkadaşları Sarah ve Rachel da bu değişikliği fark ederler ve Alex'e sitem etmelerine rağmen Alex hep dikine gider. Bir gün okulda David McFadden ile tanışır daha doğrusu David ilgisini çeker ve olanlar olur.

Made With Love By The Dutch Lady Designs