Yağmur Sonrası by Sarah Jio | İnceleme

26 Mayıs 2013 Pazar

Umut tükünmiş gibi görünse de ikinci şans her zaman vardır... 
Ya yoksa?
Orjinal Adı: The Bungalow
Yazar: Sarah Jio
Yayın evi: Arkayda Yayınları
Tür: Dram, Gizem, Cinayet, Tarih, Romantik
Çeviri: Duygu Parsadan
GR Puanı: 3.91
Sayfa Sayısı: 347

Anne Calloway güzel bir hayat ve onu seven bir adama sahiptir. Ama içinden bir ses bunların yanlış geldiğini söyler. Ve arkadaşı Kitty'e uyar.
Kitap Anne'nin torunu Jennifer'a kendi hikayesini anlatmasıyla başlar. Anne'ye gelen bir mektup eski anılarını canlandırır. İşlenmiş bir cinayet vardır ve onun tanıklarından birisi de odur. Cinayetin yıllar sonra karşısına çıkması Anne'yi şaşırtır ve bu duruma bir son vermek ister.

Cumartesi İlk 10: En Sevdiğim Yazarlar

25 Mayıs 2013 CumartesiSihirli Kitap'ın her cumartesi yaptığı etkinliğinde bu sefer de " En Sevdiğim Yazarlar" konusunu işliyor. Katılmadan duramadım. Bakalım benim sevdiğim yazarlar kimler?

1-) Tess Gerritsen 
Tıbbi gerilimde 1 numara bir yazar kendileri. Neredeyse bütün kitaplarını okudum. Beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Tess Gerritsen gördüğünüz yerde direkt o kitabı alın derim ;)

2-) Rachel Caine 
Morganville Vampirleri Serisinin yazarı ve ben o seriye bayılıyorum. Ülkemizde 10 kitabı çıktı. Yayın hakları Artemis Yayınları'nda olan bu serinin yurt dışında 15 kitaba kadar gidiyor. Yazar devam ediyor mu tam olarak bilmiyorum ama okunası bir seri, okumayanlara duyurulur.

3-) Cassandra Clare
Clare'i ilk önce Ölümcül Oyuncakları Serisi ile tanıdım. Gölgeavcıları yeni bir tür olunca konusunun farklı olması ilk odak noktası oluyor. Daha sonra yan serisi Cehennem Makineleri çıkınca daha çok bu seriye bağlandım. 3. ve son kitabı Mekanik Prenses'in ülkemizde çıkmasını bekliyorum.

4-) Harlan Coben
'Kapan' , 'Geri Dönüş' , ve 'Oyunbozan' kitaplarını okudum.  3'ü de çok güzel bir polisiye - gerilim kitabıydı.

5-) Becca Fitzpatrick
Hush Hush Serisinin yazarı. Bilmeyen var mıdır bilemiyorum. Pegasus Yayınları'ndan çıkan seri son buldu. Özellikle son kitap beklenmedik bir son ile bitmişti. En sevdiğim ve en önemli özelliği ciltli olması.

6-) Suzanne Collins
Açlık Oyunları Serisi desem herhalde herkes bilir. Kitapları ve kitaptan uyarlama filmi çok konuşuldu. Herkes bu seriyi bilir. Bu yüzden Suzanne bu listede olmalı!

7-)Adam Fawer
'Olasılıksız' kitabını okudum ve o kitap bana yetti. Harika bir konusu ve olay akışı öyle rahat ki sanki bir aksiyon filmindesiniz ve bu 3 boyutlu. O sizin hayal gücünüze bağlı tabi :D

8-) Veronica Roth
"Uyumsuz!!!! "diye çığlık atmak istiyorum. İyi ki bu seriyi yazmış diyorum. Bizde serinin 1. kitabı yani Uyumsuz çıktı. 2.'yi bekliyoruz. Yayın hakları Artemis Yayınları'nda olan bu seri bir an önce çıkmalı!!

9-)Tami Hoag
'Şahitler Kulübü' kitabını okudum. Harika bir kitaptır. Tavsiye edilir ;)

10-) Cynthia Hand 
Koruyucu Serisinin yazarı. Serinin 1. ve 2. kitapları Dex yayınlarından çıktı. 3. kitabını bekliyoruz. Melekler ile alakalı bir fantastik kitap :)3. Gün | Konuşan Kitaplar ile Blog Turları: Ejderin Arzusu by G. A. Aiken | Yazar Notu

21 Mayıs 2013 Salı


Herkese Merhabalar!! Ejderin Arzusu blog turumuzda devam ediyor. Bu 3. günde yazarın notunu sizlere sunuyorum :) Keyifli okumalar....


Eylül ayında WHAT A DRAGON SHOULD KNOW kitabını çıkartmamdan sonra resmi olarak üç kitap için daha anlaşma yaptım. Ama dürüst olmak gerekirse, bu seriye aklımda bir plan oluşturarak başlamadım. Aslında, arkadaşım, ilk romanım olan ve Shelly Laurenston adı altında yayınladığım PACK CHALLENGE’i okumasını beklerken, zaman öldürmek amacıyla 1. kitaba yani DRAGON ACTUALLY kısa bir öykü olarak başladım. PACK CHALLENGE, gerçekten bitirdiğim ilk kitabımdı. Dairemin içerinde bir sürü bitmemiş kitabım var çünkü geçen yıl hayatım çok fazla değişti. Boşanmamın son zamanlarına gelinmişti, birkaç ay öncesinden annem vefat etmişti ve pazarlama departmanında ki mevcut işim olan yazı işleri müdürlüğünden inanılmaz derecede sıkılmıştım. Tekrar yazmaya başladım ve bu kez aktı gitti. Ve liseden beri ilk kez bir kitap bitirmiştim ama sonra bir başka birisine okuması ve eleştirmesi için verdim. Arkadaşım seveceğinden veya sevmeyeceğinden ya da yazma hayatımda terfi edeceğimin tam zamanı olduğunu söyleyeceğinden emin değildim. Diğer bir deyişle, onun geri dönmesini beklerken lanet olası bir şekilde gergindim, bu yüzden beklerken başka bir şeyler yazmaya karar verdim ve çocukluğumdan beri gerçek aşkım olanları seçtim. Ejderhaları! New York Renaissance Fire’a ( “Tüm Faire’ın sahneleri nerede!” Evet, hala sloganı hatırlıyorum.) gittiğimde, liseden kalma ejderha kolyesine sahiptim. Ailemin bitmiş bodrum katını bırakmak beni rahatsız ederken, Dungeons & Dragons’a küçük bir sahne alıyordum ve ailemin kablolu televizyonunda “Dragonslayer”ı izlememiştim. Yıllar boyunca, kendimi “Ejderha Kız” olarak tanıtarak bilindim. DRAGON ACTUALLY (ilk ismi “To Challenge a Dragon”) basit bir şekilde başladı ve 10 veya 20 sayfa uzunluğunda olacağını düşündüm. Biliyorsun, zaman geçirmek için tipik bir öyküydü, ama büyüdükçe büyümesini ve Fearghus’un (kahramanın) ailesini bir bir göstermesini sağladı. Ve daha da fazlasını, daha çok severek yazdım. Tüm seriyi farklı sebeplerden seviyorum ama benim ejderhalarım kalbime daha yakın çünkü bu fantastik dünyayı, ailesinin bodrum katındaki anti sosyal bir çocuğun mutluluğu ile inşa edildi.  Ben sadece bütün büyülü dinamiği ve kılıçları seviyorum.

Sadece bir sefer at süren klasik bir Long Island prensesi olduğumdan beri ( ve bunu yaptıktan son yıllardır bu histerik olaya lise arkadaşım hala gülüyor.) hangi tür bir eğlence kampa gitmeyi reddedilir hale getirir. Çünkü ne bir tuvalet ne de bir klima var. Uzun karton borularla sanki kılıç gibi kullanıp kavga ettiğimde, her zaman kafama kendi kendime vururdum. Böylece tüm söylemek istediğim, Dragon Kin için bir sayı planlamamıştım ama dünyada geniş bir yer yaratmayı başardım ve  “Uzaktan kontrol edilen herhangi bir şeyin sorumluluğundan kaçınıyorum.” hayallerimin beni nerede alabileceğini gerçekten biliyorum. 
TUR TAKVİMİ

Ephesus Yayınları'na katkılarından dolayı teşekkür ederiz...

1. Gün | Konuşan Kitaplar ile Blog Turu: Ejderin Arzusu by G. A. Aiken | Kitap Tanıtımı

19 Mayıs 2013 Pazar


Herkese merhaba!! Ephesus Yayınları'ndan yine fantastik bir kitap blog turumuzda. İlk kitabı Ejderin Aşkı ile başlayan seri 2. kitabı Ejderin Arzusu'yla devem ediyor. Fantastik - bilimkurgu severler için şöyle bir kitabın tanıtımına alalım sizi;

- Kitap Tanıtımı -

Nolwenn cadısı Talaith için hayat hiçbir zaman kolay olmamıştı. Bir tanrıça tarafından köleliğe zorlanmış, kocası tarafından hor görülmüştü. Ve yaşadığı köydeki herkes kendisinden korkuyordu. Tam hayatının daha kötü gidemeyeceğini düşündüğü sırada, onu öldürmeye niyetli kızgın bir kalabalık tarafından, yatağından sürüklenerek çıkartılmıştı. Kimsenin hesaba katmadığı şey ise, gümüş yeleli bir ejderhanın onu kurtarmaya karar vermesiydi.  

Kudretli Briec, gözleri Talaith’e değdiği anda kadının onun olacağını biliyordu. Ama Talaith’in sivri dilini hesaba katmamıştı. Niçin onun da kendisini istediği halde bunu bir türlü kabul etmediğini anlayamıyordu. Kim Briec’i istemezdi ki? O, Kudretli Briec’ti. Dişiler, geceyi kollarında geçirmek için kavga ederlerdi. Ama ona Lort Kibirli diye hitap etmekte inat eden bu ufak tefek kadın basit dünyasını altüst etmişti. Briec dikkatli hareket etmezse insan dişisi hakkında bilmediği sırlar tüm ırkına felaket getirebilirdi... 

Kitabın Adı: Ejderin Arzusu
Orjinal Adı: About A Dragon
Yazarın Adı: 
G.A. Aiken
Bağlı Olduğu Seri: The Dragon Kin #2

Çeviri: İren Kori
Tür: Fantastik Roman
Yayınevi
: Ephesus Yayınları
GR Puanı: 4.25
Sayfa: 439

“Seksi ve fazlasıyla espirili" - Romantic Times

"Aiken'dan mükemmel bir kitap daha." - RT Book Reviews
"Ateşli mi ateşli bir seri." Library Journal


Tur Takvimi

-19 Mayıs

Kitap Tanıtımı: Kitap Sayfaları
Yazar Tanıtımı: Kitap AşığıKatkılarından dolayı Ephesus Yayınları'na teşekkür ederiz...

Cumartesi İlk 10: Yazın Okumayı Planladığım Kitaplar

18 Mayıs 2013 Cumartesi


Shirli Kitap'ın her cumartesi günü düzenlemiş olan bu etkinliğine bir türlü katılma fırsatı bulamıyordum ama sonunda başardım ve katıldım! :D Ve bu seferki cumartesi konusunu gerçekten çok beğendiğimi belirtmek istiyorum.  Neyse sözü fazla uzatmadan ben en iyisi listeme geçiyim;

1-) Kayıp Ruhlar Şehri ( Ölümcül Oyuncaklar Serisi #5) - Cassandra Clare

Bu seriyi her zaman çok beğeniyorum. Yakın zamanda da filmi çıkıcak. İnşallah güzel bir film olur ve bizde beğeniriz. Serinin 4. kitabı istediğim gibi bitmese de bu kitapla her şeyin çözüleceğine inanıyorum.

2-) Küller ( Ashes Trilogy  #1) -  
Bu kitaba başlamıştım ama sonradan sınavlar falan derken araya bir çok şey girdi ve bende yarım bırakmak zorunda kaldım. Kısmetse yazın tekrar başlamayı düşünüyorum. Bayağı bir seveni var bu kitabın. 


3-) Güzel Şeytan (Gods & Monsters #2) - Kelly Keaton

İlk kitabı Karanlığın Kızı'nı sevgili Merve'm bana takasla yollamıştı. Bende severek okuyup bitirmiş ve çok sevmiştim. 2.sini de çabucak aldım ama bir türlü başlama fırsatım olmadı. Yazın başlıyorum....

4-) Alice Ölüler Diyarında (Alice in Deadland #1) - Mainak Dhar

Elf Yayınları'ndan çıkan ve benim ilk Elf Yayınları kitabım olur kendileri. Konusu fantastik - macera ve tam da benim ilgi alanım. Okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.

5-) Başlat - Ernest Cline 

İstanbul Kitap Fuarından aldığım bir kitap bu. İlginç bir konusu var. Bilimkurgu - fantastik tarzda olan ve Dex Yayınları'ndan çıkan bu kitapta listemde.

6-) Sakın Aşağı Bakma - Tami Hoag 

Tami Hoag kitabı... Sevdiğim bir yazarın kitabı çıkınca hemen atlarsın ya üstüne işte aynen öyle oldu benimkisi de. Daha önceden aynı yazarın Şahitler Kulübü'nü okumuştum. Çok beğenmiştim. Bu da öyle olur inşallah.

7-) Hiç Kimse Sıradan Değildir - Markus Zusak 

Bu da İstanbul Kitap Fuarından alınan bir kitap. Bir ara herkes okuyordu bu kitabı bende o zamanlarda görüp almıştım. Nasıl bir kitap merak ediyorum gerçekten.


8-) Ruh Koleksiyoncusu - Tess Gerritsen

Yine bir Tess kitabı daha!! Kitaplığımda olmazsa olmazlardan bir yazar. Neredeyse bütün kitaplarını okumuş olarak söyleyebilirim ki hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Bu kitabı da okumak için sabırsızlanıyorum.

9- ) Nemesis - Jo Nesbo

İskandinav polisiyesi... Polisiye kitaplara karşı bir çekim güçü içerisindeyim. Bayağı bir adını duymuştum. Aldım çok mutluyum. Harika bir kalınlığa sahip. Biliyorsunuz kalın kitapları çok severim ;)

10-) Sıcak Bedenler - Isaac Marion 

Yakın zamanda Sıcak Kalpler adıyla ülkemizde filmi çıkan bu kitabın çok fan kitlesi var. Bayağı bir beğenilmiş. Bende şöyle biraz göz atmıştım ve zombiler= ♥ diyorum :D:D

'Ne Okuyorum?' Bölümüne Ne Oldu??

18 Mayıs 2013 CumartesiMerhabalar sevgili okuyucu! Başlık biraz garip ama bu yazıyı yazmalıyım dedim. İlk önce blogumun sağ tarafında genelde "KitapAyracı Ne Okuyor?" başlığı altında okuduğum kitabın resmini koyuyordum ama artık koymuyorum. Neden mi? Çünkü blogumda da birkaç kere bahsettiğim gibi birden fazla kitap okuyunca nasıl koysam karar veremedim açıkcası. Şimdi normalde bir kitap okusam tamam amenna ama işler bu boyuta dönüşünce bende "napıyım...napıyım" diye düşünüyordum ve sonunda bu bölümü kaldırmaya karar verdim.

Bilmiyorum iyi mi yaptım kötü mü fakat bu kitap okuma özelliğimi en azından 2 kitabı aynı anda okumaya düşürmek istiyorum. Şuan bi 4-5 tane var bu durumda olan kitabım. Rahatsızlık derecesine geldim ve yazmak istedim. Peki sen okuyucu böyle bir durumda kaldın mı hiç??

Not: Bu günü şikayet günü olarak adadım. Kitaplara kızıyorum. Neden bu kadar okunası olmak zorundalar!!! Hepsini aynı anda okumak istiyorum yaa :D


5. Gün | Konuşan Kitaplar ile Blog Turları: Neredesin Bernadette? by Maria Semple | Kitap Yorumu

14 Mayıs 2013 Salı


Herkese merhabalar..!! Yaptığımız blog turlardan çok daha farklı bir blog turla karşınızdayız. Neden mi?? Bir kere Yabancı Yayınları'nın kalitesini bu kitapla daha iyi anlıyoruz. Diğer bir neden ise adıyla son derece farklı ve "Kadın Yazarlar Roman Ödülü Finalisti" olan yazar harika bir blog tur konuğu oldu.

Biz Konuşan Kitaplar olarak kitabı ilginç ve çekici bulduk. Tabi kitabımız için ayrı bir yorumu hemen aşağıya yazacağım ama önce tur takvimimizi görelim;

- TUR TAKVİMİ -9 Mayıs 
kitap tanıtımı – http://tugceninkitapligi.com

yazar tanıtımı – http://asabibakire.blogspot.com
10 Mayıs 

ön okuma ve kitap video – http://kordugumhayaller.blogspot.com

alıntılar 1 – http://kitapasigi.blogspot.com11 Mayıs 

12 Mayıs 

13 Mayıs 

14 Mayıs 

yazar söyleşi – http://tugceninkitapligi.com

Orjinal Adı: Where'd You Go, Bernadette?
Yazar: Maria Semple
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Tür: Gizemli, Komik, Aile, Dram
GR Puanı: 3.95
Sayfa: 366

Kitap Yorumu:

Neredesin Bernadette? okuduğum bütün kitaplar çok farklıydı. Özellikle konusu ve üslubu bakımından beni şaşırttı. Okurken ilk başta adepte olamasam da sonradan olaylara öyle bir takılı kalıyorsunuz ki sayfalar kendiliğinden çevriliyor ve bir bakmışsınız kitabı yarılamışsınız. " ne kadar çok okumuşum ya!" diyebilirsiniz.

İlk başlarda garipsedim demiştim ya... Ha işte onun sebebi, kitabın çoğu mektuplardan oluşması ve birçok kişinin anlatımından oluşmasıydı. Başta takip etmesi de zordu benim için. Ama sonraları dediğim gibi öyle bağlanıyorsunuz ki bittiğinde de devam etmeli diyeceğinizden eminim.

Benim için kitap sürükleyici ve komik dialoglarla daha bir zevkli geçti. Böyle bir kitap olduğunu hiç düşünmemiştim. Yazarın beni şaşırtmasını da sevdim :)

Konuşan Kitaplar ile Kitap Günleri #2 - Fırsatçı - Tarryn Fisher | Ön Okuma

9 Mayıs 2013 Perşembe


Herkese merhaba!! Mayıs ayındaki etkinliklerimizi daha önceden sizlere duyurmuştuk ve ilk olarak Fırsatçı ile başlıyoruz. Aspendos Yayınları'ndan çıkan ve kapak tasarımıyla dikkat çeken bu kitabımızı birazcık daha tanımak ve alıp almama konusunda kararsızsanız bu ön okuma size iyi gelicektir. Ön okumadan önce şöyle bir takvimize göz atalım ;


8 Mayıs

Kitap Tanıtım – http://asabibakire.blogspot.com/

9 Mayıs 

Fırsatçı ve Tarryn Fisher hakkında bilmedikleriniz – http://kitapasigi.blogspot.com/10 Mayıs


Konuşan Kitaplar ile Blog Turları | Mayıs Ayı Dop Dolu !!

5 Mayıs 2013 Pazar

Herkese merhaba!! Bu pazar günü sizlere harika haberlerle geldim. Peki ne bu haber diyorsanız;
Konuşan Kitaplar Mayıs ayında sizler için 3 kitap yer alıyorr...!!!

Aşk. Yalan. Daha çok aşk. Daha çok yalan.

İlk olarak Aspendos Yayınevinden raflardaki
yerini alacak Fırsatçı - Tarryn Fisher 
8-10 Mayıs tarihleri arasında Kitap Günleri ile sizlerle buluşacak.İkincisini yapacağımız Kitap Günleri etkinliğimizde neler mi var? 
Ön Okumalar, Alıntılar, Yazar ve Kitap Tanıtımları, Yazar Söyleşisi, 
Yazarımız Tarryn Fisher’dan sürpriz bir yayın 
ve tabii ki Aspendos Yayınevi’nin katkısıyla kitap hediyemiz. 
Kaçırmamak için takipte kalın… ;)


2013 Nisan Ayında Neler Okumuşum?

1 Mayıs 2013 Çarşamba
Nisan ayı bayağı uzun bir aydı benim için. Ama bu uzun ayı değerlendiremediğimi düşünüyorum. Bu yukarıda gördüğünüz 3 kitabı nisan ayı içerisinde okudum. Hepsinin de konuları farklıydı. Geriye baktığımda okuduğum kitaplardan en sevdiğim, en akılda kalıcı kitap İnsan Sürümü 0.4'tü. Yorumunda da dediğim gibi uzun zamandır bilim kurgu kitabı okumuyordum. Ve kitabı doya doya okudum diyebilirim. Tek sorun kalın olmamasıydı. Okuduktan sonra yine bir daha okumaya başlasam mı diye düşündüm açıkcası. Bilim kurgu seven herkes bu kitabı okumalı! 

Neler Okuyorum?

Evet... Neler okuyorum neler :D Biliyorsunuz ben öyle tek bir kitaba bağlı kalamıyorum. Bu yüzden de bayağı bir kitap var. Öncelikle Ephesus Yayınlarından Beyaz Helsinki kitabını okuyorum. Ama onu gelen yorumlardan serinin 1. ve 2. kitabını okuduktan sonra okumaya karar verdim. Onu şimdilik bir kenara koydum diyebiliriz. 
Bir başka okuduğum kitap ise Obsidiyen!! Eh malumunuz herkesin dilinde olan bir kitap. Ve kısa bir süre önce de 2. kitabı çıktı. Benimde elimde vardı. Daha fazla okumadan duramadım ve başladım.

Bir diğer kitap ise Yağmur Sonrası. Arkadya Yayınları'ndan çıkan yine püsküllü ayracı olan yeni bir kitap. Benim elime dün geçti. Şöyle bir incelerken kitabı birden okumaya başladım. İlgi çekici bir konusu var. Onun da en kısa zamanda yorumunu yazmayı düşünüyorum. 
Şimdilik bu kadar sanırım. Daha da okunucak kitaplar var. Hep olucak :))
Made With Love By The Dutch Lady Designs